Tajomstvo pôvodu kávy

Káva patrí medzi najrozšírenejšie nápoje sveta. Mnohých ľudí si získala vďaka svojej výbornej chuti a omamnej vôni, iných zase vďaka svojim pozitívnym účinkom na ľudské telo. Vychutnávame si ju pri posedení s priateľmi, alebo si ju môžeme proste zobrať so sebou v poháriku. Berieme ju už ako samozrejmosť a naozaj málokto z nás vie, akú históriu za sebou nesie. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, odkiaľ pochádza a ako dlho o nej naše ľudstvo vie? Pravdepodobne nie. A ak by ste aj chceli, jednoznačnej odpovede sa asi nedočkáte. O káve a jej pôvode totiž koluje množstvo historiek a legiend.

Väčšina z nich sa zhoduje aspoň v tom, že pravlasťou kávovníka je Etiópia, kde rastie dodnes. Je preukázané, že tam domorodí obyvatelia objavili účinky kávových zŕn už v dávnych časoch a žuvali ich na povzbudenie tela i duše. Pravdepodobne boli prví, kto ich objavil. Odtiaľ údajne pochádza aj jej názov kaffa. Najznámejšia legenda hovorí, že ju tam objavil pastier kôz po tom, čo jeho stádo požulo bobule z neďalekého stromu a následne dostali toľko energie, že neboli schopné večer zaspať. Pastier bobule zo zvedavosti ochutnal tiež a sám pocítil ich povzbudzujúce účinky. Začal si teda tajne variť odvar z týchto bobúľ, aby sa mu podarilo zaháňať pocity únavy.

Ústnym tradovaním sa tento objav neskôr rozšíril až na Arabský polostrov, kde sa začalo s jej pestovaním. Dôkazy o pití kávy pochádzajú práve z tejto oblasti a datujú sa do 15. storočia, kedy bola zároveň v Istanbule otvorená vôbec prvá kaviareň. Boli to práve Arabi, ktorí z pitia a prípravy kávy urobili akýsi dokonalý obrad. Spočiatku však tajomstvo kávy strážili pred ostatným svetom. Až po jej hojnejšom pestovaní sa zároveň otvorila jej cesta ku zvyšku sveta.

Vďaka cestovateľom sa do Európy dostala v 17. storočí, aj keď jej začiatky boli u nás trochu rozpačité. Niektorí si ju obľúbili hneď, no našli sa aj ľudia, ktorým nevoňala, a preto ju nazývali „Satanovým vynálezom“. Dokonca ju chceli aj zakázať. Tento spor musel vyriešiť pápež Klement VIII., ktorý sa po ochutnaní kávy rozhodol schváliť ju. V Európe tak začali vznikať rôzne kaviarne, no hlavným priekopníkom kávy na našom území sa stalo Taliansko, konkrétne Benátky. Vznikla tam prvá európska kaviareň s názvom Florián, ktorá funguje dodnes.

Počet kaviarní neustále pribúdal a pitie kávy v Európe sa stalo masovou záležitosťou až v 19. storočí. Dnes nájdeme kaviarne už na každom kroku – od tých klasických až po hipsterské. Určite ste si už aj vy našli svoju obľúbenú.

 

Príjemný deň s výbornou kávou vám želá

spoločnosť GENERAL TRADING SLOVAKIA, s. r. o.

 

2017-08-02T18:23:24+02:00