Robusta vs. Arabica – aký je medzi nimi rozdiel?

Najznámejšími druhmi káv sú jednoznačne odrody Arabica a Robusta. Hoci sa niektorým “kavovým laikom” môže zdať, že sú rovnaké, existuje medzi nimi niekoľko rozdielov. Prinášame vám zopár tých najzásadnejších.

Hlavným rozdielom je pravdepodobne to, že káva Robusta je lacnejšia a radí sa medzi menej kvalitné kávy. Je tiež menej náročná na pestovanie, dozrieva rýchlejšie a vyznačuje sa výrazne horkou chuťou. Naproti tomu odrodu Arabica kúpite za vyššiu cenu, no platíte za vyššiu kvalitu a lepšiu chuť. Jej úroda totiž vyprodukuje menej kávy na hektár, kvôli čomu sú náklady na jej pestovanie omnoho vyššie. Len 20% z jej vypestovaného množstva sú veľmi kvalitné zrná.

Pestovanie

Arabica sa pestuje vo vyšších nadmorských výškach. Dorastá až do výšky 3 metrov a prvú úrodu plodí po 4 až  rokoch. Jej najväčším pestovateľom je Brazília. Robusta rastie v nižších pásmach a je podstatne menej náročná na pestovanie. Môže dorásť až do výšky 15 metrov a prvú úrodu plodí už po menej ako 2 rokoch. Hlavným lídrom v jej pestovaní je Vietnam.

Obsah kofeínu

Hlavným dôvodom, prečo je káva Robusta jemne horkejšia je, že obsahuje takmer dvakrát viac kofeínu. Zatiaľ čo Arabika obsahuje v priemere približne 1,2% kofeínu, pri Robuste sa to šplhá až na 2,2%. Aj napriek svojej horkejšej chuti vás teda dokáže rýchlejšie vzpružiť.

Tvar zrna

Vďaka odlišnému tvaru zrna môžete tieto dve odrody od seba odlíšiť už na prvý pohľad. Zrnko Arabika je ploché a má mierne eliptický tvar, pričom ryha v strede zrna je skôr zakrivená. Kdežto zrnko Robusta má vypuklejší a guľatejší tvar a jeho ryha uprostred zrna je rovná.

Obsah cukru

Arabika obsahuje takmer dvojnásobnú koncentráciu cukrov než Robusta. Vplyvom toho majú cukry významnú úlohu pri procese praženia a zároveň v rámci vytvárania kľúčových aromatických zlúčenín.

Obe tieto odrody majú určité svojské špecifiká, vďaka ktorým si vedia získať svojich milovníkov. Často sa však z oboch odrôd vyrába aj mix, kde sa v rôznom pomere ich špecifické chute dokonale prepoja. Takúto zmes kávy Arabica a Robusta nájdete aj v našom e-shope.

2017-08-24T08:56:55+02:00